Korekta nosa

Opis zabiegu korekty nosa

Zabieg korekcji nosa nazywany, także często rhinoplastyką, jest to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Operacji nosa mogą się poddać pacjenci u których rozwój nosa już się zakończył. Zabieg ten najczęściej polega na wyprostowaniu i skróceniu nosa oraz wymodelowaniu czubka nosa, możemy także zwiększyć lub zmniejszyć jego wielkość.  Często połączony jest również z usunięciem garbka kostnego. W  przypadku zaburzeń w oddychaniu wykonujemy korekcję skrzywionej  przegrody nosa. Cięcia przeprowadza się wewnątrz nosa.

Wyróżniamy dwie metody operacji nosa, metoda zamknięta (cięcie wewnętrzne) - blizny w tym przypadku nie są widoczne oraz metodę otwartą (cięcie w kształcie litery W) - blizna w tym przypadku jest widoczna jedynie przy bardzo dokładnym przyjrzeniu się.

Przebieg operacji nosa

Zabieg zazwyczaj trwa 1 - 2 godz. Im bardziej zabieg jest skomplikowany tym czas operacji jest dłuższy. W pierwszej kolejności chirurg oddziela skórę od nosa, następnie usunięcie i wymodelowanie chrząstek skrzydłowych i czubka nosa. O ile jest taka potrzeb chirurg usunie garb z nosa i zmniejszy części kostne nosa. Podczas zabiegu można uzupełnić ubytki tkanki w taki sposób, by kształt nosa oraz finalny rezultat był idealny. Wszelkie braki tkanek uzupełniamy przeszczepami z ciała pacjenta. W celu dopełnienia części chrzęstnych wykorzystywana w większości przypadków jest chrząstka z przegrody nosowej bądź ucha a w niektórych sytuacjach i z połączenia żebrowego.

Dzięki temu, że skóra na nosie jest bardzo elastyczna, w przypadku profesjonalnego chirurga powinniśmy uzyskać idealny rezultat operacji.

Po zabiegu korekcji nosa

Kontur nosa po wykonanym zabiegu jest chroniony i stabilizowany za pomocą opatrunków gipsowych. Opatrunek umieszczany jest na okres od tygodnia do dwóch. W dziurkach nosowych umieszczamy tampony, jakie mają na celu zabezpieczenie przed krwawieniem. W okresie tuż po operacji, pacjent mający tampony w nosie może oddychać tylko przez usta. Pierwszą noc po operacji spędza pacjent po zabiegu w szpitalu.

Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjentka przez 3 dni po zabiegu ma zasetonowany nos. Powrót do pracy możliwy jest zwykle po około 2-3tygodniach. Możliwe powikłania: krwotok, zaburzenia węchu, bóle, które występują raczej rzadko a można je likwidować masażami uciskowymi, jakie przeciwdziałają komplikacjom pooperacyjnym. Po operacji korekty nosa pacjenci powinni szczególną uwagę zwrócić na uprawiane przez siebie sporty, nie polecamy w szczególności gier zespołowych. Nie zalecamy również opalania przez okres do 3 miesięcy po operacji.

Efekty operacji plastycznej nosa są trwałe.

Galeria

Chirurgia Plastyczna w szpitalu dr Olender:
http://chplast.com.pl/zabiegi/korekta-nosa#sigFreeId6ca3f0cf33