Informacje dla pacjenta

Dr Olender - Okiem Pacjenta

Przez minutę poczujesz się pacjentką szpitala chirurgii plastycznej dr Olender.

Jak można umówić się na konsultację?

Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?

Średnio od 2-4 tygodni.

Jak można zapłacić za zabieg?

Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.
Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?

Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.

Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:

• bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
• ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
• przeprowadzenie znieczulenia,
• zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
• podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
• leczenie w oddziale intensywnej terapii.

Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też  pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.

Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?

• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.

Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.

BARDZO WAŻNE!  W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
• Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.

• Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
• Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
• Nie wolno palić papierosów.
• Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
• Należy zmyć lakier z paznokci.

• Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).

Jakie są rodzaje znieczuleń?

• Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.

• Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.

Czy znieczulenie jest bezpieczne?

Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.

Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.

Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.

Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.
Jak przygotować się do operacji?

– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.

– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.

– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).

– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.

– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.

– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.

– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.

– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.

– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.

Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.

Czy w klinice można korzystać z internetu?

Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.

Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?

Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.
Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?

Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.

Jak można umówić się na konsultację?

Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?

Średnio od 2-4 tygodni.

Jak można zapłacić za zabieg?

Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.

Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?

Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.

Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:

 • bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
 • ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
 • przeprowadzenie znieczulenia,
 • zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
 • podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
 • leczenie w oddziale intensywnej terapii.

Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też  pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.

Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?

• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.

Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.

BARDZO WAŻNE!  W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.

 • Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
 • Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
 • Nie wolno palić papierosów.
 • Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
 • Należy zmyć lakier z paznokci.
 • Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).

Jakie są rodzaje znieczuleń?

Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.

Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.

Czy znieczulenie jest bezpieczne?

Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.

Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.

Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.

Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.

Jak przygotować się do operacji?

– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.

– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.

– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).

– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.

– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.

– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.

– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.

– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.

– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.

Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.

Czy w klinice można korzystać z internetu?

Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.

Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?

Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.

Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?

Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.

Jak można umówić się na konsultację?

Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?

Średnio od 2-4 tygodni.

Jak można zapłacić za zabieg?

Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.

Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?

Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.

Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:

 • bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
 • ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
 • przeprowadzenie znieczulenia,
 • zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
 • podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
 • leczenie w oddziale intensywnej terapii.

Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też  pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.

Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?

• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.

Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.

BARDZO WAŻNE!  W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.

 • Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
 • Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
 • Nie wolno palić papierosów.
 • Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
 • Należy zmyć lakier z paznokci.
 • Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).

Jakie są rodzaje znieczuleń?

Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.

Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.

Czy znieczulenie jest bezpieczne?

Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.

Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.

Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.

Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.

Jak przygotować się do operacji?

– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.

– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.

– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).

– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.

– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.

– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.

– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.

– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.

– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.

Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.

Czy w klinice można korzystać z internetu?

Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.

Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?

Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.

Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?

Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.

 

Więcej w tej kategorii: « Dlaczego my? Newsletter - subskrypcja »

Dowiedz się więcej ...

 

zadzwon

napisz

galeria1