Dr Olender - Okiem Pacjenta
Przez minutę poczujesz się pacjentką szpitala chirurgii plastycznej dr Olender.
Jak można umówić się na konsultację?
Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?
Średnio od 2-4 tygodni.
Jak można zapłacić za zabieg?
Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.
Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?
Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.
Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?
Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:
• bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
• ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
• przeprowadzenie znieczulenia,
• zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
• podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
• leczenie w oddziale intensywnej terapii.
Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.
Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?
• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.
Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.
BARDZO WAŻNE! W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
• Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.
• Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
• Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
• Nie wolno palić papierosów.
• Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
• Należy zmyć lakier z paznokci.
• Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).
Jakie są rodzaje znieczuleń?
• Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.
• Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.
Czy znieczulenie jest bezpieczne?
Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.
Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.
Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.
Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.
Jak przygotować się do operacji?
– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.
– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.
– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).
– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.
– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.
– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.
– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.
– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.
– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.
Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.
Czy w klinice można korzystać z internetu?
Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.
Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?
Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.
Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?
Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.
Jak można umówić się na konsultację?
Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?
Średnio od 2-4 tygodni.
Jak można zapłacić za zabieg?
Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.
Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?
Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.
Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?
Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:
- bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
- ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
- przeprowadzenie znieczulenia,
- zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
- podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
- leczenie w oddziale intensywnej terapii.
Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.
Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?
• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.
Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.
BARDZO WAŻNE! W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.
- Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
- Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
- Nie wolno palić papierosów.
- Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
- Należy zmyć lakier z paznokci.
- Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).
Jakie są rodzaje znieczuleń?
Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.
Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.
Czy znieczulenie jest bezpieczne?
Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.
Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.
Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.
Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.
Jak przygotować się do operacji?
– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.
– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.
– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).
– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.
– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.
– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.
– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.
– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.
– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.
Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.
Czy w klinice można korzystać z internetu?
Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.
Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?
Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.
Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?
Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.
Jak można umówić się na konsultację?
Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Kliniki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00 lub drogą mailową.
Numery telefonu: 34 311 10 32 (stacjonarny), +48 515 296 215 (komórkowy)
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak długo czeka się na zabieg od dnia konsultacji?
Średnio od 2-4 tygodni.
Jak można zapłacić za zabieg?
Za zabieg można zapłacić gotówką, przelewem lub kartą. Zaliczkę w wysokości 10% od ustalonej ceny należy wpłacić na dwa tygodnie przed zabiegiem, zaś pozostałą kwotę uiścić gotówką w kasie kliniki w dniu zabiegu (przed jego rozpoczęciem) lub dokonać przelewu reszty wymaganej kwoty i przywieźć ze sobą potwierdzenie przelewu.
Czy na konsultację należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych?
Jeśli pacjent choruje przewlekle, powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną. W pozostałych przypadkach nie jest to wymagane.
Jaką rolę pełni lekarz anestezjolog?
Anestezjolog to lekarz zajmujący się prowadzeniem znieczuleń, leczeniem przeciwbólowym, a także leczeniem ciężko chorych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub wymagających specjalistycznego, natychmiastowego leczenia np. reanimacji. Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za:
- bezpieczeństwo Pacjenta w czasie operacji,
- ustalenie wspólnie z Pacjentem rodzaju i planu znieczulenia,
- przeprowadzenie znieczulenia,
- zaplanowanie leczenia przeciwbólowego po operacji,
- podejmowanie decyzji o konieczności przetoczenia krwi,
- leczenie w oddziale intensywnej terapii.
Anestezjolodzy ścisłe współpracują z chirurgami, lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarkami anestezjologicznymi, czy też pielęgniarkami oddziału pooperacyjnego.
Jakie informacje są niezbędne dla anestezjologa przed znieczuleniem?
• Przebyte choroby (serca, płuc, tarczycy, astma, choroby psychiczne, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby neurologiczne itp.).
• Przebyte operacje (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym).
• Uczulenia na leki i pokarmy.
• Aktualnie przyjmowane leki i ich dawki.
• Nałogi.
• Ewentualna ciąża.
Absolutnie niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania.
BARDZO WAŻNE! W dniu znieczulenia proszę pamiętać:
Leki, które Pan/Pani/ przyjmuje codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem zwykłej, przegotowanej wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.
- Nie wolno nic jeść ani pić (woda, kawa, herbata,soki) na 6 godzin przed zabiegiem – ma to na celu zapobieganie powikłaniom (zmniejsza to ryzyko wymiotów i przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych).
- Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków ani pić napojów gazowanych (nawet po „odgazowaniu”).
- Nie wolno palić papierosów.
- Nie wolno nakładać makijażu (lub należy zmyć go przed operacją).
- Należy zmyć lakier z paznokci.
- Należy zdjąć wszystkie kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki (i najlepiej zostawić w domu).
Jakie są rodzaje znieczuleń?
Znieczulenie ogólne dotchawicze (narkoza)
Znosi świadomość i odczuwanie bólu w całym organizmie. Pacjent od początku do końca znieczulenia ogólnego pozostaje w stanie przypominającym sen. Znieczulenie to jest wykonywane przy użyciu leków wstrzykiwanych do żyły oraz przy użyciu gazów anestetycznych.
W czasie znieczulenia z użyciem maski twarzowej tlen i środek znieczulający doprowadzany jest przez maskę obejmującą usta i nos. Podczas znieczulenia dotchawiczego Pacjent otrzymuje tlen i środek znieczulający przez rurkę intubacyjną wprowadzaną po zaśnięciu do tchawicy lub przez maskę krtaniową wprowadzaną do tylnej części gardła. Intubacja zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy sztucznym oddychaniu i chroni płuca przed śliną czy treścią żołądkową.
Znieczulenie dożylne
Do krótko trwających zabiegów, o niewielkiej rozległości możliwe jest podanie leków znieczulających drogą dożylną. Pacjent zasypia, zachowany jest własny oddech wspomagany tlenoterapią. Zachowane są odruchy obronne z dróg oddechowych np. połykanie, kaszel.
Po podłączeniu monitora i założeniu dojścia dożylnego podaje się leki, stale obserwując stan pacjenta.
Czy znieczulenie jest bezpieczne?
Każda czynność medyczna, nawet przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę i z zachowaniem obowiązujących zasad, niesie ze sobą jakieś ryzyko powikłań. Tak też jest ze znieczuleniem.
Naszym zadaniem jest postępować tak, aby zapobiec powikłaniom. A te, niestety, niekiedy nie są do przewidzenia, np. interakcje lekowe. Ciągły nadzór prowadzony przez anestezjologa w czasie znieczulenia pozwala na natychmiastowe spostrzeżenie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie natychmiastowych działań w celu ich wyeliminowania. Aparatura stosowana do znieczulenia jest nowoczesnym sprzętem i jest wyposażona w alarmy, które sygnalizują ewentualne odstępstwa od zaprogramowanych wartości.
Ujemne strony znieczulenia ogólnego to nudności i wymioty po wybudzeniu, które występują rzadko dzięki stosowaniu coraz lepszych leków. Podanie leków przeciwwymiotnych niemal całkowicie je likwiduje. Ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową jest bardzo małe przy planowych zabiegach, o ile pacjent jest na czczo, zgodnie z zaleceniem anestezjologa. Aby zapewnić wentylację (oddychanie) w czasie znieczulenia, musimy zastosować rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową. Należy zgłosić anestezjologowi obecność ruchomych zębów czy protez. Podrażnienie krtani rurką intubacyjną (lub gardła w przypadku stosowania maski krtaniowej) może być przyczyną bólu gardła, trudności w przełykaniu i chrypki, które to dolegliwości sińce, zaczerwienienie jako skutek drażniącego działania wstrzykiwanych leków. Przeważnie wchłaniają się około 7 dni. Przedłużone leżenie na stole operacyjnym może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie gdy pacjent ma skrzywienie kręgosłupa lub deformację klatki piersiowej. W ciągu kilku pierwszych godzin po znieczuleniu mogą pojawić się przejściowe zaburzenia pamięci i problemy
z koncentracją.
Komplikacje trudne do przewidzenia, stanowiące ryzyko zagrożenia życia, jak ciężka reakcja alergiczna na zastosowane leki, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie, zdarzają się niezmiernie rzadko i najczęściej u pacjentów obciążonych chorobowo w wywiadzie oraz u osób starszych. Ryzyko tego typu powikłań u osób zdrowych i młodych jest znikome.
Jak przygotować się do operacji?
– Co najmniej na 14 dni przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne z krwi, które są wymagane przy każdej, nawet najdrobniejszej operacji. Badania lekarz zleca podczas konsultacji. Ich wyniki skanujemy i przesyłamy na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
– Pacjent przystępujący do zabiegu musi być całkowicie zdrowy. Operacja nie może być przeprowadzona w trakcie lub bezpośrednio po infekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie stany zapalne – również opryszczka.
– Jeśli przed zabiegiem wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia, należy o tym bezwzględnie powiadomić klinikę.
– Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (tj. aspiryny i pochodnych).
– Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w trakcie leczenia nadciśnienia i chorób serca. Leki przeciwtrądzikowe należy bezwzględnie odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem.
– Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.
– W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na wcześniej ustaloną godzinę.
– W dniu przyjęcia do zabiegu operacyjnego pacjent zgłasza się na czczo tzn. nie je i nie pije (wody, kawy, herbaty). Dotyczy to zabiegów w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.
– W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki po kąpieli całego ciała, bez biżuterii, makijażu i lakieru na paznokciach. Należy przynieść przybory toaletowe, obuwie zmienne (najlepiej plastikowe klapki) i pidżamę bawełnianą (dwuczęściową, góra rozpinana), czystą bieliznę zmienną, szczotkę i gumkę do włosów oraz dowód osobisty, oryginały wyników badań, wypisy ze szpitala (jeśli lekarz na konsultacji prosił o ich dostarczenie) oraz – w zależności od formy płatności – potwierdzenie dokonania przelewu lub gotówkę.
– Ubrać należy się wygodnie, w ubrania luźne, łatwe do założenia na opatrunek.
Po zabiegu:
Po operacji pacjent w ciągu 48 godzin powinien przebywać w towarzystwie osoby dorosłej, która odbierze go ze szpitala po zabiegu. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych. Niedopuszczalne jest w tym czasie również spożywanie napojów alkoholowych.
Czy w klinice można korzystać z internetu?
Tak, zapewniamy dostęp do sieci bezprzewodowej. Hasło udostępniamy na prośbę pacjentów.
Czy w pobliżu kliniki można zatrzymać się na dłuższy czas np. do zdjęcia szwów?
Tak, w najbliższym sąsiedztwie kliniki znajduje się Hotel Kinga, gdzie czekają na Państwa specjalne oferty cenowe. Miejsca można rezerwować we własnym zakresie pod nr tel. (034) 31-44-070. Prosimy zaznaczyć, iż są Państwo Pacjentami naszej kliniki. W okolicy znajdują się także inne godne polecenia hotele, np. Hotel Poziom 511 w Ogrodzieńcu, Hotel Zamek Bobolice w Bobolicach.
Jak długo trwa pobyt w klinice po przejściu zabiegu?
Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjent zostaje wypisany do domu w tym samym dniu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym obowiązuje do godziny 18:00 następnego dnia po zabiegu.
Doba pobytowa w przypadku zabiegów w znieczuleniu dożylnym obowiązuje do godziny 11:00 następnego dnia po zabiegu.