Ginekomastia

Ginekomastia - przed zabiegiem ginekomastia-po
Przed zabiegiem ginekomastii Po zabiegu ginekomastii

Nazwa ginekomastia to inaczej przerost sutków u mężczyzn, spowodowany przerostem tkanki tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej. Problem ginekomastii spowodowany zazwyczaj jest zaburzeniami hormonalnymi, występuje ona zarówno w okresie pokwitania u młodych chłopców jak i znacznie starszych mężczyzn w okresie. W ginekomastii może dojść do jedno lub obustronnego powiększenia męskich gruczołów piersiowych. Koniecznie trzeba zaakcentować to, iż ginekomastia nie jest chorobą a objawem, który ukazuje nam, że mamy problemy hormonalne. Przerost gruczołów piersiowych to dla wielu osób duży problem przede wszystkim psychiczny (chłopcy w okresie dojrzewania mogą przeżywać z tego powodu różne rozterki, np. przestać wierzyć we własną męskość) a nie jednokrotnie także kosmetyczny. Dlatego tak istotne jest by jak najszybciej ustalić przyczynę i podjąć właściwe leczenie ginekomastii.

Leczenie

Powinniśmy się upewnić, że ginekomastia nie ma podłoża nowotworowego.  W Polsce jedyną dopuszczoną metodą leczenia jest terapia operatywna. Polega na usunięciu nadmiaru tkanki poprzez w pełni bezpieczny i skuteczny operacyjny zabieg ginekomastii. Leczenie chirurgiczne stosuje się je gdy:

 • ginekomastia w okresie dojrzewania nie ustąpiła i jest obecna ponad 3 lata,
 • przyczyny ginekomastii nie są znane (ginekomastia idiopatyczna),
 • ginekomastii towarzyszą zmiany wytwórcze tkanki łącznej około przewodowej,
 • ginekomastii nie możemy się pozbyć poprzez leczenie zachowawcze.

Ginekomastia jest zabiegiem wykonywanym w celu usunięcia nieestetycznych zmian u mężczyzn i odtworzenia prawidłowego wyglądu klatki piersiowej. Wyróżniamy dwie metody:

 • bezoperacyjna stosowana w przypadku lipomastii (ginekomastia rzekoma), w tym przypadku dobre efekty daje zabieg liposukcji, który nie pozostawia śladów,
 • oraz ginekomastia gruczołowa operacyjna.

Bardzo często w naszym szpitalu stosujemy obie metody operacyjne jednocześnie. Najpierw wykonywany jest zabieg liposukcji, a następnie usuwany jest nadmiar gruczołu piersiowego.

Leczenie chirurgiczne ginekomastii nie jest wykonywane u osób które nadużywają alkohol oraz przyjmujących używki i anaboliki. Z prostego powodu - zazwyczaj po ich odstawieniu, piersi tych mężczyzn wracają do normalnego rozmiaru.

Zalecenia przed operacją

Podczas konsultacji medycznej nasz chirurg zleci szereg badań oraz przeprowadzi badanie piersi, by ustalić przyczyny powstania ginekomastii.
Chirurg udziela szczegółowych instrukcji w jaki sposób przygotować się do zabiegu operacyjnego. Wyjaśnione zostanie czy wolno jeść, pić, przyjmować lekarstwa i witaminy w okresie przed i po operacyjnym.  Osoby palące muszą odstawić palenie na tydzień do dwóch przed zaplanowanym zabiegiem.

Przebieg operacji

W czasie zabiegu usuwana jest tkanka tłuszczowa oraz tkanka gruczołowa piersi, a w szczególnych przypadkach konieczne może być także usunięcie nadmiaru skóry. W ten sposób możemy uzyskać jędrną i idealnie uformowaną klatkę piersiową, tak bardzo pożądaną przez mężczyzn. Zabieg ten jest realizowany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa około półtorej godziny.

Powikłania

Jeżeli operacja redukcji męskich piersi realizowana jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga plastycznego, powikłania występują bardzo rzadko. Bardzo rzadko mogą wystąpić:

 • infekcje,
 • uszkodzenia skóry,
 • nierówności powierzchni,
 • krwawienie,
 • gromadzenie się płynu w miejscu operowanym.

Aby zminimalizować ryzyko należy przestrzegać zaleceń chirurga.

Okres rekonwalescencji

W zależności od techniki w jakiej był wykonany zabieg, może być odczuwany dyskomfort przez kilka dni. Obszar operacyjny przez pewien czas będzie opuchnięty oraz mogą wystąpić siniaki. Opuchnięcie znika zazwyczaj po paru tygodniach. Dzień lub dwa po operacji można powrócić do pracy. Nie zaleca się ćwiczeń i zwiększonej aktywności fizycznej przez okres około 4 tygodni. Po zabiegu trzeba unikać opalania miejsc w których wystąpiły blizny.

Dodatkowe informacje

W naszym szpitalu chirurgii plastycznej leczymy ginekomastię. Nasi specjaliści w bezpieczny i skuteczny sposób wyleczyli już mnóstwo osób przywracając im radość życia. Skutecznie przeprowadzona ginekomastia to gwarancja zlikwidowania nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic piersi oraz zlikwidowanie problemu ginekomastii. Czas trwania zabiegu to około 60-90 minut. Koszt zabiegu jest różny - w zależności od metody leczenia ginekomastii (szczegóły w cenniku). 

 

Z efektami jakie daje zabieg ginekomastii możesz zapoznać się w naszej galerii.