Korekcja nosa

Opis zabiegu korekcji nosa

Zabieg korekcji nosa nazywany, także często rhinoplastyką. Operacji nosa mogą się poddać pacjenci u których rozwój nosa już się zakończył. Zabieg ten najczęściej polega na wyprostowaniu i skróceniu nosa oraz wymodelowaniu czubka nosa, możemy także zwiększyć lub zmniejszyć jego wielkość.  Często połączony jest również z usunięciem garbka kostnego. W  przypadku zaburzeń w oddychaniu wykonujemy korekcję skrzywionej  przegrody nosa. Cięcia przeprowadza się wewnątrz nosa.

Wyróżniamy dwie metody operacji nosa:

- metoda zamknięta (cięcie wewnętrzne) blizny nie są widoczne ponieważ chirurg plastyczny wykonuje cięcia wewnętrzne, w obrębie przedsionka nosa,

- metodę otwartą kiedy chirurg operator wykonuje cięcia w kształcie litery V w obrębie słupka nosa i przedsionka nosa.

Konsultacja przed operacją

W przypadku problemów pacjenta z oddychaniem, urazem nosa lub przy wtórnej korekcji nosa , zaleca się  wykonanie  TK nosa i zatok obocznych przed zabiegiem. Badanie to wykonujemy w Pracowni Tomografii Komputerowej. Badanie TK umożliwia dokładną ocenę struktur anatomicznych oraz zmian patologicznych. Badanie to w postaci płyty CD zabieramy ze sobą na pierwszą konsultację.

Przebieg operacji nosa

Zabieg zazwyczaj trwa 1 - 2 godz. Im bardziej zabieg jest skomplikowany tym czas operacji jest dłuższy. W pierwszej kolejności chirurg oddziela skórę od nosa, następnie usuwa i modeluje chrząstki skrzydłowe i czubek nosa. O ile jest taka potrzeba chirurg usuwa garb z nosa i zmniejszy części kostne nosa. Podczas zabiegu można uzupełnić ubytki tkanki w taki sposób, by kształt nosa oraz finalny rezultat był idealny. Wszelkie braki tkanek uzupełniane są przeszczepami z ciała pacjenta. W celu dopełnienia części chrzęstnych, w większości przypadków wykorzystywana jest chrząstka z przegrody nosowej bądź ucha a w niektórych sytuacjach i z połączenia żebrowego.

Dzięki temu, że skóra na nosie jest bardzo elastyczna, w przypadku profesjonalnego chirurga powinniśmy uzyskać idealny rezultat operacji.

Po zabiegu korekcji nosa

Kontur nosa po wykonanym zabiegu jest chroniony i stabilizowany za pomocą opatrunków gipsowych. Opatrunek umieszczany jest na okres od tygodnia do dwóch. W dziurkach nosowych umieszczamy tampony, jakie mają na celu zabezpieczenie przed krwawieniem. W okresie tuż po operacji, pacjent mający tampony w nosie może oddychać tylko przez usta. Pierwszą noc po operacji spędza pacjent po zabiegu w szpitalu.

Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjentka przez 3 dni po zabiegu ma zasetonowany nos. Powrót do pracy możliwy jest zwykle po około 2-3tygodniach. Możliwe powikłania: krwotok, zaburzenia węchu, bóle, które występują raczej rzadko a można je likwidować masażami uciskowymi, jakie przeciwdziałają komplikacjom pooperacyjnym. Po operacji korekty nosa pacjenci powinni szczególną uwagę zwrócić na uprawiane przez siebie sporty, nie polecamy w szczególności gier zespołowych. Nie zalecamy również opalania przez okres do 3 miesięcy po operacji.

Efekty operacji plastycznej nosa są trwałe.

Galeria