Odstające uszy u dzieci

 protruding ears

Kiedy zdecydować się na korektę odstających uszu u dziecka?

Dziecko z odstającymi uszami może wyglądać słodko i samo w większości przypadków w ogóle ich nie zauważać oraz się nimi nie przejmować. Wiele zmienia się, gdy maluch podrośnie i idzie do przedszkola, a następnie do szkoły podstawowej. Rówieśnicy bywają wówczas bezlitośni, wytykając mu rzucającą się w oczy odmienność i wyśmiewając się z charakterystycznego wyglądu. Czy jednak korekta uszu w tak młodym wieku jest rzeczywiście koniecznością? Czy kompleks rodziców powinien stać się również kompleksem dziecka, czy może ono samo zadecydować powinno, którą drogę wybrać, by postąpić w zgodzie z własnymi przekonaniami i preferencjami?

 

Przyczyny odstających uszu

Za odstające uszy w większości przypadków odpowiada głównie genetyka. Jeżeli któryś z rodziców je ma, możemy mieć pewność, że i dziecko to po nim odziedziczy. Uszy uznaje się za odstające w momencie, kiedy ich odległość od głowy wynosi od dwóch centymetrów, za ich ogólny kształt odpowiada z kolei szkielet chrzęstny. Przyczyną może być również ich zbyt duży rozmiar lub nieprawidłowe zagięcie jeszcze w łonie matki, które można jednak później odpowiednio skorygować.

 

Codzienne sposoby radzenia sobie z wadą

Nie każdy uznaje odstające uszy za wadę, jest to bowiem nierzadko bardzo ciekawa cecha charakterystyczna danej osoby. Ciężko jednak wytłumaczyć to dziecku, które dotykają kpiny kolegów i koleżanek z klasy. To, co rodzic może w tym przypadku zrobić, to zapewnić malucha o tym, że tak interesujący układ uszu stanowi o jego wyjątkowości, że każdy ma cechę, która go wyróżnia i należy cieszyć się tym, czym obdarował nas los, zwracając większą uwagę na nasze zalety niż wady.

Odstające uszy można ponadto ukryć pod odpowiednią fryzurą, czyli nieco dłuższymi włosami i czapkami u chłopca oraz długimi rozpuszczonymi włosami czy opaskami bawełnianymi u dziewczynki.

 

Operacja po 14 roku życia

Na chirurgiczną korektę uszu nie powinniśmy się decydować wcześniej niż wtedy, kiedy dziecko dorośnie i będzie w stanie podjąć tę decyzję samodzielnie. Większość dobrych klinik, w tym również i nasza, wykonuje tego typu operacje jedynie na osobach po 14-tym roku życia. Pod uwagę wziąć należy między innymi fakt, że w młodszym wieku u dzieci następuje intensywny wzrost chrzęstny, a tego typu zabieg spowodować może jego zatrzymanie.

Operację wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu na uszy zakłada się specjalną opaskę uciskową, którą należy wymienić w następnym dniu i nosić przez około miesiąc. Obrzęk oraz zaczerwienienie ustępują po mniej więcej 14 dniach od przeprowadzonej korekty uszu, wtedy też ściąga się szwy, jeżeli zastosowane zostały te niewchłanialne.

Nie zapominajmy jednak o tym, że tak charakterystyczny wygląd może stać się wręcz z czasem atrybutem dziecka. Dziś ceni się osoby o nietuzinkowej aparycji, co widać chociażby na przykładzie modelek i modeli z diastemą czy odstającymi uszami właśnie. To, co dla jednych jest wadą, dla innych stanowi ogromną zaletę. Nie odbierajmy zatem dziecku prawa do samodzielnego podjęcia tej decyzji.

 

Dowiedz się więcej ...

 

zadzwon

napisz

galeria1